2003

SILVERBACKS

2003 Veterans 1st Greco-Roman
US National
 Championships

The 2003 Veterans Greco-Roman US National Championships were held in the Las Vegas Convention Center in Las Vegas, Nevada in conjunction with the Junior Greco-Roman Championships, Wednesday, May 7.  The Most Outstanding Wrestler Award for the Greco-Roman style went to Gershon Horowitz of the San Diego Fall Guys WC.

Weight Wrestler Club or State Affiliation
Division A (35-40)
127.75/58kg 1 – Darren Goldstein
2 – Larry Colton
North Shore WC
GNWC
138.75/63kg 1 – Patrick Higa
2 – John Robinson
3 – Joe LaFramboise
4 – Dan Kamerer
East LA Centurions
Hawaii
Dave Schultz WC
Triple Threat
152/69kg 1 – Ronald Hughes
2 – J.T. Petty
3 – Mike Jozwowski
4 – David Cannizzo
dnp – Rene Kaerskov
California
Embry-Riddle
Wisconsin
NYAC
Santa Monica
167.5/76kg 1 – Steve Horton
2 – Kevin Pine
3 – Bob Freund
4 – Billy Wood
USAF
Elma WC
Washington
Hawaii
187.25/85kg 1 – Scott Bohlken
2 – Jeff Anderson
3 – Joe Paluba
4 – Reggie Roberts
Wildcat WC
Waubonsee
IKE
Surf City WC
213.75/97kg 1 – Wayne Purtell
2 – Mark Mireles
3 – Chris Gilliam
4 – Greg Pettit
Dave Schultz WC
East LA Centurions
CLP X
Russell Athletic Club
286/130kg 1 – Jim Richardson
2 – Mark Kocer
3 – Gary Ringenberg
4 – Robert Redman
Minnesota Storm
Thunder Bolts
Lincoln Way
SF Peninisula Grapplers
Division B (41-45)
127.75/58kg 1 – Mark LeVasseur
2 – Charles Knox
3 – Ramie Mohlman
4 – George Dunn
dnp – Tom Peterman
New Ulm Rolling Thunder
Team of Hard Knox
W. Palm Beach WC
Eastside Wrestling
Peterman Pitbulls
138.75/63kg 1 – Brad Gustafson
2 – Robert Wimberley
3 – Tom Olsen
4 – Peter DeViaminick
dnp – Scott Gallan
Toolee
Marauder WC
Dave Schultz WC
Monterey Peninsula
Wrestlers Rock WC
152/69kg 1 – Mike Mann
2 – Samei Rasool
3 – Greg Robbins
4 – Jamey Kasser
USMC
Santa Monica Bay
Legacy
Ohio
167.5/76kg 1 – Murray Lee Crews
2 – Clay Holly
3 – Save Schlarb
OGW
Oolagah
Ohio
187.25/85kg 1 – Curtis Nelson
2 – Scott Makintosh
3 – Mike Mitrowski
Elite WC
Lehi Legacy
NYAC
213.75/97kg 1 – Mitchell Robert  Calvary Chapel
286/130kg 1 – Kevin Donofrio Brandon WC
Division C (46-50)
127.75/58kg 1 – Mark Jordan
2 – John Smithson
Arrow Rock
Buena Vista
138.75/63kg 1 – Paul Herder
2 – John Guerra
Montrose
Arizona
152/69kg 1 – Russ Cozart
2 – Ron Reider
Brandon WC
Washington WC
167.5/76kg 1 – Bruce Moe
2 – Sarkis Dermehjian
3 – Steve Wehdbee
4 – Charles Fallon
North Dakota
Six Golden Boys
Will C Wood WC
SAAA
187.25/85kg 1 – Steve Conterino
2 – Mark Black
3 – Scott McNab
Unattached
Santa Monica Bay
NYAC
213.75/97kg 1 – Leonard Simon OGW
286/130kg 1 – David Eads Capital City WC
Division D (51-55)
127.75/58kg 1 – Clifford Ray
2 – Ray Guerra
Arizona
Arizona
138.75/63kg 1 – Ronald Engel
2 – Loren Rabnick
Napa Valley WC
Cleveland WC
152/69kg Not Contested
167.5/76kg Not Contested
187.25/85kg 1 – John Matthews
2 – Mike Gaughan
3 – Scott Hessner
Arizona
Fall Guys WC
Lehigh Valley WC
213.75/97kg Not Contested
286/130kg 1 – Bruce Quinn Fall Guys WC
Division E (56+)
127.75/58kg Not Contested
138.75/63kg Not Contested
152/69kg 1 – Boris Parkhomovsky Washington WC
167.5/76kg 1 – Gershon Horowitz
2 – Mansour Honovar
3 – Sonny Boyd
Fall Guys WC
Laguna Beach HS
Virginia
187.25/85kg 1 – James Tanniehill
2 – Don Apodaca
J & R Turner WC
Jets
213.75/97kg Not Contested
286/130kg 1 – Larry Prosper California