2003

SILVERBACKS
2003 Veterans 5th Greco-Roman World Championships
(Odessa, Ukraine from August 15-17, 2003)

The Veterans 5th Greco-Roman Wrestling World Championship took place August 15-17, 2003 in Odessa, Ukraine. The following is a list of the participants and their finish.

Weight Wrestler Club/Country

Division A (35-40)

127.75/58kg 1st – Davood Jahan Shahloo
2nd – Asadollah Jalali
3rd – Radick Hemelik
Iran
Iran
CZE
138.75/63kg 1st – Terho Kettunen
2nd – Esmail Youssefzadeh
3rd – Ialiollah Pour Yousof
4th – Harri Haapala
Finland
Iran
Iran
Finland
152/69kg 1st – Roland Buhler
2nd – Saeid Jamei
3rd – Ronal Hughes Thornton
Germany
Iran
United States
167.5/76kg 1st – Bahram Seifkani
2nd – Siyavash Bathaei
3rd – Narimani Kenari Mohammad
4th – Sergey Korchmar
5th – Vladislav Emchenko
6th – Goran Olsson
7th – Petr Aldoschin
8th – Hossein Malaki
9th – Frederic Paul
10th – Andrei Belousov
11th – Mikhail Erlmolenko
Sweden
Iran
Iran
Ukraine
Ukraine
Sweden
Russia
Iran
France
Russia
Ukraine
187.25/85kg 1st – Alexander Souslov
2nd – Majid Mousavidastnaei
3rd – Viktor Klintsov
4th – Adlan Hamzaev
5th – Nadir Hajiyev
6th – Rabie Mashayekh Kordkola
7th – Oleg Girin
8th – Eugen Reidel
9th – Samad Nejadi
Russia
Iran
Ukraine
Russia
AZE
Iran
Russia
Germany
Iran
213.75/97kg 1st – Jahangir Mokhaddamnejad
2nd – Mahmood Reza Mahmoodian
3rd – Serguei Iankovsky
4th – Yuri Kaseko
5th – Morad Shire
6th – Vladimir Kleshmin
Iran
Iran
Russia
Russia
Iran
Russia
286/130kg 1st – Rafael Samurgashev
2nd – Kiumars Ayat Panah
3rd – Vladimir Ogloblin
Armenia
Iran
Ukraine

Division B (41-45)

127.75/58kg 1st – Abdolkarim Kakahaji
2nd – Petr Todorov
3rd – Oleg Butskoy
4th – Jurij Koika
5th – Ruhiddin Aliyev
6th – Sergey Kolesnikov
7th – Senad Mujagic
Iran
Ukraine
Ukraine
MDA
AZE
Russia
Croatia
138.75/63kg 1st – Khirolah Fatahi
2nd – Akbar Ghorbani Peikani
3rd – Hossein Azadi
4th – Hannu Kumpulainen
Iran
Iran
Iran
Finland
152/69kg 1st – Nandor Sabo
2nd – Michael Mark Mann
3rd – Fedor Yavorskiy
4th – Hormoz Almasi
5th – Boris Shebarshov
6th – Jurgen Mario Baumeister
7th – Vladimir Kuskov
8th – Osman Ashabov
9th – Dehghan Rasoul
10th – Hossein Niknejad
11th – Serguei Andronov
11th – Jadranco Herceg
SCG
United States
Ukraine
Iran
Ukraine
Germany
Ukraine
Ukraine
Finland
Iran
Russia
Croatia
167.5/76kg 1st – Soslan Adyrkhaev
2nd – Alexander Golets
3rd – Shamil Sharapov
4th – Rashid Mehrabi
5th – Takhir Schaberenko
6th – Hannu Lahtinen
7th – Igor Fomenko
8th – Juha Tuovinen
9th – Nikolajs Jermolajevs
9th – Mihail Dazhin
Ukraine
Russia
Russia
Iran
Russia
Finland
Russia
Finland
Latvia
Ukraine
187.25/85kg 1st – Jouko Salomaki
2nd – Mohammad Camangoli
3rd – Dmitriy Timonov
4th – Nikolay Kazakov
5th – Viktor Lozovyy
6th – Grennadiy Ovdin
7th – Ismail Batourov
8th – Manomohehr Nargesimotlagh
9th – Viktor Sviridov
10th – Sergeis Kononenko
11th – Valery Mikhaylenko
12th – Raiko Baltic
Finland
Iran
Ukraine
Russia
Ukraine
Russia
Russia
Iran
Russia
Latvia
Russia
SCG
213.75/97kg 1st – Yuri Dyukov
2nd – Vladimir Kiselev
3rd – Serguei Minaev
4th – Seyedmoosa Tabatabaei
5th – Igor Koutkov
6th – Serguei Koushin
7th – Yurij Poshinov
Russia
Ukraine
Russia
Iran
Russia
Russia
Russia
286/130kg 1st – Sergia Tchekhov
2nd – Alexander Haustov
3rd – Sergey Pokatilo
4th – Abdollah Azizi
5th – Anatoly Timofeychuk
6th – Faraydoon Habibi
7th – Sergey Morozov
8th – Elhan Djafarov
Russia
Russia
Ukraine
Iran
Ukraine
Iran
Ukraine
AZE

Division C (46-50)

127.75/58kg 1st – Alexander Sivkov
2nd – Mark Allan Jordine
3rd – Abdolrahman Moarefianpour
4th – Vitaly Kalyakin
5th – Berik Kaz Berdalin
6th – Nasser Esmaeili
Russia
United States
Iran
Russia
Kazakstan
Iran
138.75/63kg 1st – Serguei Yakovlev
2nd – Hossein Touranian
3rd – Elman Alinaghiyev
4th – Yuriy Sinyak
5th – Volodimir Karataev
6th – Anatoliy Melnichenko
Russia
Iran
AZE
Ukraine
Ukraine
Ukraine
152/69kg 1st – Serguei Avdeev
2nd – Yuri Baklikov
3rd – Khalaj Ghassad Gholamreza
4th – Anatoly Shpak
5th – Mihail Pilipenko
6th – Leonid Orlik
7th – Werner Knittel
8th – Siros Azad
9th – Grigory Kogay
10th – Esmaeil Pooryousof
Russia
Russia
Iran
Ukraine
Ukraine
Ukraine
Germany
Norway
Russia
Iran
167.5/76kg 1st – Vladimir Galkin
2nd – Ivan Rangelov
3rd – Teimuraz Ninikuri
4th – Ismet Saliev
4th – Sarkis Dermenjian
5th – Zvonko Erak
Russia
Bulgaria
Georgia
Ukraine
United States
Croatia
187.25/85kg 1st – Afsar Namazaliev
2nd – Pavel Li-Yu
3rd – Jamskid Ghadari
4th – Marek Szypura
5th – Stephen Contarino
6th – Reza Rezaei
7th – Ivan Moudrov
8th – Khazbi Dreev
9th – Vazsha Lobjanidize
10th – Tilt Tartlan
Ukraine
Russia
Iran
Sweden
United States
Iran
Russia
Russia
Georgia
Estonia
213.75/97kg 1st – Ahmad Sakipour
2nd – Oldrich Dvorak
3rd – Alexander Gasilov
4th – Maki-Hakola Martti
5th – Sabzali Babei
Iran
CZE
Russia
Finland
Iran
286/130kg 1st – Vladimir Kolesnikov
2nd – Vladimir Jeltykov
3rd – Gholamabas Zandiahshirazi
4th – Nikolai Naydanov
5th – Mohammad Ali Sohrabi
6th – Anatoly Shakin
7th – Andrey Frolov
8th – Vasiliy Verezshak
Russia
Russia
Iran
Russia
Iran
Ukraine
Russia
Ukraine

Division D (51-55)

127.75/58kg 1st – Karimi Saaeri
2nd – Viktor Chirkov
3rd – Nikolay Kovalev
4th – Ruslan Saplin
5th – Malik Gizatulin
6th – Stejepan Ferencak
7th – Reza Seifollani
Iran
Russia
Russia
Ukraine
Russia
Croatia
Iran
138.75/63kg 1st – Nunrmhamed Khairzamanov
2nd – Mikhail Loukin
3rd – Predrag Djurdevic
4th – Anassgholi Akram
5th – Vladimir Belous
6th – Leonid Sedchenko
7th – Ahmad Koulivand
8th – Houshang Yadollahi
Russia
Russia
SCG
Iran
Ukraine
Ukraine
Iran
Iran
152/69kg 1st – Timo Veikko
2nd – Mohammadreza Nazernejad
3rd – Zdravko Pekec
4th – Viktor Bourkov
5th – Evgeniy Ostapovich
6th – Wolfgang Steenler
7th – Viktor Grathev
Finland
Iran
Croatia
Russia
Ukraine
Germany
Russia
167.5/76kg 1st – Alexander Mateev
Kamak Yaghoubi
Vladimir Mitin
Rauf Valeev 
Russia
Iran
Ukraine
Russia
187.25/85kg 1st – Nikolay Uzun
2nd – Valentin Cherevishniy
3rd – Istvan Konc
4th – Helenhard Elhard
5th – Siak Poshtekhachac Shiarali
6th – Abasali Shamsabot
7th – Nikolai Djukov
Ukraine
Ukraine
SCG
Germany
Iran
Iran
Estonia
213.75/97kg 1st – Vladimir Bochkarev
2nd – David McIntyre
3rd – Kerimbeu Mildzikov
Russia
Austria
Russia
286/130kg 1st – Alexander Krasnov
2nd – Estate Gogliehidze
3rd – Rospodian Petrov
4th – Akbar Sebehrinigjeh
Russia
Georgia
Bulgaria
Iran

Division E (56+)

127.75/58kg 1st – Valerij Petrov
2nd – Alexander Korenkov
3rd – Omar Melasvili
4th – Abolghasem Babaei Jafari
5th – Nikolay Dolganenko
6th – Davood Sacarvand
7th – Anatoliy Bannikov
8th – Viktor Peskov
9th – Yuri Gornizkiy
10th – Yuriy Perevozshikov
Russia
Russia
Georgia
Iran
Ukraine
Iran
Russia
Russia
Russia
Ukraine
138.75/63kg 1st – P. Grosu
2nd – Ali Setaren Tabrizi
3rd – Yuri Shitikov
4th – Abdul Abdulov
5th – I Komarov
5th – Volodimir Zubchenko
MDA
Iran
Russia
AZE
Russia
Ukraine
152/69kg 1st – Nikolay Chuchenko
2nd – Leonid Rulik
3rd – Michail Korotunov
4th – Fredrich Machauer
5th – Alexander Epsin
6th – Atle Olsen
7th – Omran Javadi
8th – Nikolay Rudik
9th – Gerbert Djabralov
10th – Lev Shirshakov
Ukraine
Ukraine
Kazakstan
Germany
Russia
Norway
Iran
Ukraine
Russia
Russia
167.5/76kg 1st – Vladimir Emelyanov
2nd – Arto Savolainen
3rd – Vitaliy Fefelov
4th – Salva Gaprindashvili
5th – Konrad Paschke
Russia
Finland
BLR
Georgia
Germany
187.25/85kg 1st – Nikolay Soushkov
2nd – Boris Belliaev
3rd – Valery Varsin
4th – Vasiliy Altukhov
5th – Mohammad Gholamrezalavasani
6th – Taimuras Khodov
7th – Elbrus Sokaev
8th – Leo Ritter
9th – Petr Ryjov
Russia
Ukraine
Russia
Ukraine
Iran
Russia
Russia
Germany
Russia
213.75/97kg 1st – Josip Corak
2nd – Artur Sammet
3rd – Ivan Korets
4th – Avtandil Todria
5th – Iraj Khosrou Kiani
6th – Vladimir Evtodeev
7th – Mohammad Hassankhani
Croatia
Germany
Ukraine
Georgia
Iran
Russia
Iran
286/130kg 1st – Petro Antonchuk
2nd – Dieter Heuer
3rd – Mohammad Reza Fathi
4th – Galrehan Yusupov
5th – Mohammad Kalbkani
Ukraine
Germany
Iran
Russia
Iran