2003

SILVERBACKS

2003 Veterans Freestyle US Nationals Championships

The 2003 Veterans Freestyle US Nationals were held in the Las Vegas Convention Center in Las Vegas Nevada. Both Freestyle and Greco-Roman were contested.

Weight Wrestler Club or State Affiliation

Division A (35-40)

127.75/58kg 1 – Darren Petty
2 – Clint Brooks
3 – Paul Kaiser
4 – Darren Goldstein
dnp – Larry Colton
Greensburg WC
Unattached
Eastside WC
North Shore WC
GNWC
138.75/63kg 1 – Patrick Higg
2 – Rob Porter
3 – Joe LaFramboise
4 – Dan Kamerer
E LA Centurions
Oregon
Dave Schultz WC
Triple Threat
152/69kg 1 – Anibal Nieves
2 – Jeff Mustari
3 – J.T. Petty
4 – Ronald Hughes
dnp – David Cannizzo
Nieves Ahmadi
Unattached
Embry-Riddle WC
Unattached
NYAC
167.5/76kg 1 – Kevine Pine
2 – Bob Freund
3 – Steve Hurton
4 – Nick Dougherty
dnp – Paul Garcia
dnp – Mike French
dnp – Cliff Conte
dnp – Alberto Nieves
Elma WC
Washington
US Air Force
Mid Valley
Unattached
Char Bar WC
CYC
Nieves Ahmadi
187.25/85kg 1 – Jeff Anderson
2 – Monty Graham
3 – Scott Bohlken
4 – Grant Hovis
Waubonsee
Rick Sanders WC
Wildcat WC
Minnesota Storm
213.75/97kg 1 – Mark Mireles
2 – Wayne Purtell
3 – Bill Pederson
4 – Don Zeman
dnp – Brian Jones
dnp Chris Gilliam
Centurion WC
Dave Schultz WC
Petaluma
No Mercy
Santa Monica Bay WC
CLP X
286/130kg 1 – Gary Ringenberg
2 – Mark Kocer
Lincoln Way
Thunder Bolts

Division B (41-45)

127.75/58kg 1 – Ramie Mohlman
2 – Tom Peterman
3 – Charles Knox
4 – Mark Levasseur
dnp – George Dunn
W Palm Beach WC
Peterman Pitbulls
Team of Hard Knox
New Ulm Rolling Thunder
Eastside WC
138.75/63kg 1 – Brad Gustafson
2 – James Kasser
3 – Don Stevens
4 – Tom Olson
dnp – Peter DeVlaminck
dnp – Samei Rasool
dnp – Robert Wimberley
dnp – Scott Gallan
Toole
Ohio WC
Unattached
Dave Schultz WC
Montana
Santa Monica Bay
Marauder WC
Wrestler’s Rock WC
152/69kg Not Contested
167.5/76kg 1 – Murray Lee Crews
2 – Mark Granillo
3 – Clay Holly
4 – Greg Robbins
dnp – Dave Schlarb
OGW
East LA WC
Oollogah
Ohio
Legacy
187.25/85kg 1 – Lewis Sondegroth
2 – Scott Mackintosh
3 – Steve Smith
4 – Mike Mitrowski
dnp – Mike Marr
dnp – Curtis Nelson
Cherry Creek
Lehi Legacy
Falcons
Unattached
Advance
Elite WC
213.75/97kg 1 – Jeff Henry
2 – Steve Shapiro
Unattached
Santa Monica Bay
286/130kg 1 – Daniel Chaid
2 – Michael Van Hoven
3 – Kevin Donofrio
Dave Schultz WC
Tartar WC
Brandon

Division C (46-50)

127.75/58kg 1 – John Smithson
2 – Mark Jordine
Buena Vista
Arrow Rock
138.75/63kg 1 – Paul Herder
2 – Peter Zurfliea
3 – Steven Turgeon
4 – John Guerra
Montrose
Cumberland
Northeast Elite
Unattached
152/69kg 1 – Russ Cozart
2 – Ron Reider
3 – Craig Johnson
Brandon WC
Washington WC
Colorado Stars
167.5/76kg 1 – Bruce Moe
2 – Kevin Hejdal
3 – Steve Morris
4 – Paul LeBlanc
dnp – Wayne Peterson
dnp – Gary Hinzo
dnp – Steve Whedbee
North Dakota
Sierra WC
Rick Sanders WC
Unattached
BWC
Unattached
Will C. Wood
187.25/85kg 1 – Tony Peraza
2 – Mark Black
3 – Steve Contarino
4 – Bud Sines
North Shore
Santa Monica Bay
Unattached
Brookfield WC
213.75/97kg 1 – Greg Ookorian
2 – Leonard Simon
3 – Mike Haschak
4 – Marty Martinez
dnp – Paul Vinson
Unattached
OGW
UCLA Alumni
Pleasant Hill WC
Next Protein WC
286/130kg 1 – David Eads Capital City WC

Division D (51-55)

127.75/58kg 1 – Clifford Ray
2 – Tommy Reyna
3 – Ray Guerra
Arizona
Edmond Freestyle
Florida Blackhawk
138.75/63kg 1 – Shirzad Ahmadi
2 – Ronald Engel
3 – Gerald Silva
4 – Jack Hornbuckle
dnp – Loren Rabnick
Nieves-Ahmadi
Napa WC
Cumberland WC
Unattached
Cleveland WC
152/69kg 1 – John Bennett
2 – Jim Lucas
3 – Bryan Smith
4 – Porfirian Mykhailo
Berlin WC
San Jose State
Rocket Rasslin
Unattached
167.5/76kg 1 – Sergio Jemenez
2 – Charles Fallon 
Pantera
Scottish America
187.25/85kg 1 – John Matthews
2 – Rick Lafrerrier
3 – Scott Hessener
4 – Jesse Saenz
dnp – Michael Turk
Arizona
TNT Wrestling
Lehigh Valley
Sunkist Kids
Lake Arrowhead
213.75/97kg 1 – Joseph Podraza
2 – Steven Wolfe
3 – Ron Cole
New York AC
Popeye WC
Eastside WC
286/130kg 1 – Gerald Ponce
2 – Kevin Courtney
3 – Steve Hyman
4 – Bruce Quinn
Golden State Wrestling
California
Last Man Standing
Fall Guys WC

Division E (56+)

127.75/58kg Not Contested
138.75/63kg Not Contested
152/69kg 1 – Charles Hotcaveg
2 – Mansour Hanarvar
3 – Boris Parkhomovsky
Bald Eagles
Laguna Hills
Washington WC
167.5/76kg 1 – Wayne Eric Boyd
2 – Gershon Horowitz
3 – Joe Aiken
4 – Sunny Boyd
dnp – Joe Seay
dnp – James Butcher
Palm Springs
Fall Guys WC
Kitsap Ironman
Virginia
Sunkist Kids
Virginia
187.25/85kg 1 – James Tannehill
2 – Donald Apodaca
J&R Turner WC
Jets
213.75/97kg 1 – Bob Anderson
2 – Paul Stull
3 – Berl Middlebrooks
Jets
Ice Breakers
Atwater WC
286/130kg 1 – Larry Prosper California