2003

SILVERBACKS
2003 Veterans 12th Freestyle Wrestling World Championship
(Budapest, Hungary from July 31 thru August 3, 2003)

2003

2003 Veterans 12th Freestyle Wrestling
World Championships Results
(Budapest, Hungary from July 31 – August 3, 2003)

  • (Complete Results) 2003 Veterans 12th Freestyle Wrestling World Championships was held in Budapest, Hungary from July 31 – August 3, 2003.
  • 1st –  Dwain Burkholder, Woodland Park, Colorado, USA
  • 1st –  Joe Podraza, NYC, New York, USA
  • 1st –  Don Apodaca, California, USA
  • 1st –  Bob Anderson, California, USA

The 2003 Veterans 12th Freestyle World Championships were held in Budapest, Hungary July 31 through August 3, 2003.  The team results were:

  • Hungary – 1st
  • Russia – 2nd
  • USA – 3rd

With 26 entrants, the USA team picked up 4 Gold, 4 Silver, and 3 Bronze.

Congratulations to USA Veterans Freestyle World Champions, GOLD Medalists:

  • Don Apodaca of Huntington Beach, CA (E-85kg)
  • Bob Anderson of Chula Vista, CA (E-97kg)
  • Dwain Burkholder of Woodland Park, CO (D-58kg)
  • Joseph Podraza of Brooklyn, CA (D-97kg)

And congratulations to all the other USA and international medalists and participants, well done.

Check the USA Wrestling web page at http://www.themat.com/ for full details online. Check http://www.themat.com/pressbox/pressdetail.asp?aid=7961 for the USA representatives.

HUNGARIAN WRESTLING FEDERATION at: http://www.birkozoszov.hu/index_e.html

The following are partial results from the tournament, if there are any corrections or additions you can make, please forward them to us.

(Photo by George Dunn)
2003 Veterans World FS Championships, Budapest, Hungary
Weight Wrestler Club/Country
Division A (35-40)
127.75/58kg 1st – Masahiro Soneta
2nd – Winifried Kuhner
3rd – Mikhail Klimov
Japan
Germany
Russia
138.75/63kg 1st – Tibor Tihanics
2nd – Boris Saava
3rd –  Georgeh Bistrichi
6th – Mel East
dnp – Ruslan Yakhyaev
dnp – Aleksejs Kostirevs
Hungary
Moldova
Moldova
Bakersfield, Calif., USA
Russia
Latvia
152/69kg 1st – Jozef Kostirevs
2nd – Aleksejs Kostirevs
3rd – Tibor Copik
Slovakia
Latvia
Slovakia
167.5/76kg 1st – Gyozo Lakatos
2nd – Charpoudi Islaimov
Hungary
Russia
187.25/85kg 1st – Azat Sheroyan
2nd – Attila Repka
3rd – Khazmat Israilov
5th – Jeffrey Anderson
dnp – Gabor Kis
dnp – Azat Sheroyan
dnp – Imre Lukacz
Armenia
Hungary
Russia
Elburn, Ill., USA
Hungary
Armenia
Hungary
213.75/97kg 1st – Aliakbar Jirsaraei
2nd – Aleksandrs Galkins
3rd – Miroslav Vlastnik
5th – Steven Stobaugh
dnp – Igors Slakers
Iran
Latvia
Czech Republic
USA
Latvia
286/130kg 1st – Alexandru Ballai
2nd – Thomas Dybiona
3rd – Gyorgy Kekes
Romania
Germany
Hungary
Division B (41-45)
127.75/58kg 1st – Zhora Hovhannisyan
2nd – Raymond Mohlman
3rd – George Dunn
Iran
Lake Worth, Fla., USA
Bellevue, Wash., USA
138.75/63kg 1st – Gennadiy Meredov Turkmenistan
152/69kg 1st – Rahim Aliyev
2nd – Beslan Tushtrahov
3rd – Laszlo Szanati
Azerbaijan
Ukraine
Hungary
167.5/76kg 1st – Tomas Matz
2nd – Lambert Prukner
3rd – Janos Schwantcz
Germany
Czech Republic
Hungary
187.25/85kg 1st – Gyula Boros
2nd – Alexandre Vertokhvostov
3rd – Oleg Krapivin
Hungary
Russia
Azerbaijan
213.75/97kg 1st – Davoud Basi Nosrat
2nd – Csaba Bodrogi
3rd – Alexey Sergeyev
5th – Jeff Henry
dnp – Iuliu Boeriu
Iran
Romania
Kazakhstan
Los Angeles, Calif., USA
Romania
286/130kg 1st –  Emil Toth
2nd – Istvan Foldesi
3rd – Ralf Lenz
Hungary
Hungary
Germany
Division C (46-50)
127.75/58kg 1st – Yevgeniy Lim
2nd – Valeriy Brusentsov
3rd – Andrzej Gawor
Kazakhstan
Russia
Poland
138.75/63kg 1st – Izak Steyn
2nd – Peter Zurfleih
3rd – Paul Herder
South Africa
Camp Hill, Pa., USA
Montrose, Colo., USA
152/69kg 1st – Erhard Pocher
2nd – Pavel Garanovschi
2nd – Yury Komarevtsev
4th – Craig Johnson
dnp – James Hawthorn
Germany
Moldova
Russia
Broomfield, Colo., USA
Great Britain
167.5/76kg 1st – Lametullakh Murtazaliev
2nd – Kluas Knittel
3rd – Bernd Radestock
Russia
Germany
Germany
187.25/85kg 1st – Mussan Abdul–Muslimov
2nd – Boris Shishkin
3rd – Andrejs Smigarevs
Kazakhstan
Russia
Latvia
213.75/97kg 1st – Kartar Singh
2nd – Franz Pitschmann
3rd – Abbasi Seyed
India
Austria
Germany
286/130kg 1st – Said Ammaev
2nd – Georgiy Manucharyan
3rd – Jacek Kalwasinski
4th – David Eads
Russia
Ukraine
Poland
Salem, Ore., USA
Division D (51-55)
127.75/58kg 1st – Dwain Burkholder
2nd – Viktor Tchirkov
3rd – Vladimir Kim
4th  – Gerald Silva
5th – Clifford Ray
6th – Tommy Reyna
Woodland Park, Colo., USA
Russia
Russia
Mechanicsburg, Pa., USA
Mesa, Ariz., USA
Edmond, Okla., USA
138.75/63kg 1st – Ismael Kosukoglu
2nd – Shirzad Ahmadi
3rd – Richard Goretzki
4th – Ronald Engel
5th – Loren Rabnick
Turkey
Coventry, Conn., USA
Germany
St. Helena, Calif., USA
Fairlawn, Ohio, USA
152/69kg 1st – Anzor Lazishvili
2nd – Imre Jaszkai
3rd – John Bennett
5th  – Jim Lucas
dnp – M. Mudra
dnp – Rudolf Ganserich
Georgia
Hungary
Kensington, Conn., USA
Santa Cruz, Calif., USA
Hungary
Germany
167.5/76kg 1st – Ikhak Gaydarbegov
2nd – Petru Marta
3rd – Vladimir Udod
5th – Greg Archer
dnp – Jozsef Szava
dnp – Magomed Barudinov
dnp – Sandor Gogan
Russia
Moldova
Russia
Terre Haute, Ind., USA
Hungary
Russia
Hungary
187.25/85kg 1st – Rahim Aboie
2nd – Siegfried Jozlowski
3rd – Dmitry Khlebnikov
Iran
Germany
Russia
213.75/97kg 1st – Joseph Podraza
2nd – Ron Cole
3rd – Vladimirs Golubevs
dnp – Mihaly Kollarik
dnp – Parviz Arshadi
dnp – David McIntyre
Brooklyn, N.Y., USA
Auburn, Wash., USA
Latvia
Hungary
Iran
Australia
286/130kg 1st – Gerhard Siebold
2nd – George Etzbeth
3rd – Janos Rovnyai
Germany
South Africa
Hungary
Division E (56+)
127.75/58kg 1st –  Innokenty Kotchine
2nd – Masaaki Hatta
3rd – Peteris Ivbulis
Russia
Japan
Latvia
138.75/63kg 1st – Osamu Watanabe
2nd – Sandor Tovisi
3rd – Imre Baumann
Japan
Hungary
Hungary
152/69kg 1st – Viktor Tonkikh
2nd –  Myrzagerey Urgeshpayev
3rd – Istvan Csatlos
Russia
Kazakhstan
Hungary
167.5/76kg 1st – Arnost Bohm
2nd – Saed Shamsedin
3rd – Magomed Dalgatov
5th – James Butcher
9th – Charles Boyd
Czech Republic
Iran
Russia
Richmond, Va., USA
Roanoke, Va., USA
187.25/85kg 1st – Donald Apodaca
2nd – Milan Kohur
3rd –  Shiro Aoyama
dnp – Ravindra Kawade
dnp – Janos Balassa
dnp – Kumar Jagdiah
dnp – Jozsef Molnar
dnp – Leo Ritter
Huntington Beach, Calif., USA
Slovakia
Japan
India
Hungary
India
Hungary
Germany
213.75/97kg 1st – Bob Anderson
2nd – Teodore Sammet
3rd – Ludovic Ambrus
dnp – Arnoldus Kooiimans
dnp – Mikhail Malear
Chula Vista, Calif., USA
Germany
Romania
Netherlands
Moldova
286/130kg 1st – Josip Corak
2nd – Janos Seres
3rd – Janis Rancans
Croatia
Hungary
Latvia