2001

SILVERBACKS
2001 Veterans 10th Freestyle Wrestling World Championships
(Martigny, Switzerland on August 19, 2001)

2001

2001 Veterans 10th Freestyle Wrestling
World Championships Results
(Martigny, Switzerland)

  • (Complete Results2001 Veterans 10th Freestyle Wrestling World Championships
    was held in Martingy, Switzerland.

  • 2nd – Russ Cozart, Brandon, Florida, USA

  • 1st – Csaba BarkoczyUSA

  • 1st –  Dan Chaid, San Jose, California, USA

  • 1st –  Brad Swartz, Seattle, Washington, USA

Finals for the 10th Veterans Freestyle Wrestling World Championships were held in Martigny, Switzerland on August 19.

The US team took second place overall.

The team scoring went:

  • 1st – Iran with 319 points, and 25 medals
  • 2nd – USA with 273 points, and 16 medals
  • 3rd – Russia with 227 points, 17 medals
  • 4th – Germany with 185 points, and 12 medals

US Medalists were:

  • Gold – Dan Chaid (A-97kg), Brad Swartz (B-76kg), Constantine Barkoczy (B-97kg)
  • Silver – Gerard Silva (C-58kg), Frank Holloran (C-63kg), Russ Cozart (C-69kg), Donald Apodaca (D-85kg), Ron Cole (D-97kg), and James Tanniehill (E-85kg)
  • Bronze – Michael Dehart (A-58kg), Rob Porter (A-63kg), Anibal Nieves (A-69kg), James Johnson (B-130kg), Donald Moore (C-69kg), Ahmadi Shirzad (D-58 kg, and Charles Hotcaveg (E-69kg)

Some of the entries have a “?” as far as place, and the brackets may not be complete past 3rd place.

 

(Photo by George Dunn)
2001 Veterans Freestyle Wrestling World Championships, Martigny, Switzerland

 

Weight Wrestler Club/Country

Division A (35-40)

127.75/58kg 1st – Ali Mohammad Babaiee
2nd – Tumendembe Sunkhbaator
3rd – Michael Dehart
4th – Kevin Menefee
Iran
Mongolia
USA, Bradford, Ohio
USA, Olney, Maryland
138.75/63kg 1st – Boris Savva
2nd – Nader Nitoei
3rd – Rob Porter
4th – James Wise
5th – Jamey Kasser

? – Erik Imaniajzov
? – Gardjiada Ibragimov
? – Alexandre Nigimuirov
Moldova
Iran
USA, Urbana, Illinois
USA, Moses Lake, Washington
USA, Lewis Center, Ohio

Kazakhstan
Russia
Russia
152/69kg 1st – Jalil Jahan Shani
2nd – Peter Haack
3rd – Anibal Nieves
8th – Bryan Wilkes
? – Parkash Singh Atam
? – Freddie De Prees
Iran
Germany
USA, Springfield Massachusetts
USA
India
South Africa
167.5/76kg 1st – Samad Nejadi
2nd – Piet Van Rensburg
3rd – Gyozo Lakatos
6th – Kenneth Wharry
9th – Bob Freund

? – Bruno Mazzantini
? – Mog Kudiyamagomedov
? – Charpoudi Isailov
Iran
South Africa
Hungary
USA, Medford, Oregon
USA, Kelso, Washington

Italy
Russia
South Africa
187.25/85kg 1st – Alijear Saraie
2nd – Alexandr Derivolcov
3rd – Radislav Namajap
6th – Jeff Anderson
? – Francois Pienaar
? – Sokorevics Vitalijs
Iran
Moldova
Russia
USA, Elburn, Illinois
South Africa
Latvia
213.75/97kg 1st – Dan Chaid
2nd – Ahmad Roudbari
3rd – Vladimir Litvinenko
? – Slakteris Igors
San Jose, California
Iran
Russia
?
286/130kg 1st – Igor Klimov
2nd – Detlev John
3rd – Thomas Dybiona
Russia
Germany
Germany

Division B (41-45)

127.75/58kg 1st – Hennie Bekker
2nd – Fedor Tucan
3rd – Valleie Siamak
6th – George Dunn
7th – John Smithson
? – Valeriy Brusen
? – ? Tucan
? – Vitaly Mitkin
South Africa
Moldova
Denmark
USA, Ventura, California
USA
?
Moldava
Russia
138.75/63kg 1st – Ayub Safavi
2nd – Fatahi Kheirolah
3rd – Zakiy Bikbulatov
Iran
Iran
Russia
152/69kg 1st – Aghil Heidari
2nd – Sandor Nemeth
3rd – Kurt Martin
6th – Lou Lazzari
? – Eric Pagliotti
Iran
Hungary
Germany
USA
Sweden
167.5/76kg 1st  – Brad Swartz
2nd – Zeinolabdin Babaei Bahnamiri
3rd- Farrub Abdullajev
4th – Bruce Moe
6th – Kevin Hejnal

? – Sergey Orechkin
? – Alirre Garshasebikahrizi
? – Jaskai Istvan
? – Chris Kunneke
USA, Auburn, Washington
Iran
Estonia
USA, Hillsboro, North Dakota
USA, Patterson, California

Russia
Germany
Hungary
South Africa
187.25/85kg 1st – Willem Putter
2nd – Hlopoks Evgenigs
3rd – Alexandre Vertokhvostov
dnp – Michael Mitrowski
South Africa
Latvia
Russia
USA, Shrewsbury, Massachusetts
213.75/97kg 1st – Constantine Barkoczy
2nd – Sadegh Chalechale Naza
3rd – Akhmedula Abdoulkhanov
5th – Jeff Henry
? – Minkov Stoyan
? – Asghar Ramezani
? – Flip Van Der Merwe
? – Sac Chalechale Nazari
USA, Phoenix, Arizona
Iran
Russia
Los Angeles, California
Bulgaria
Iran
?
Iran
286/130kg 1st – Andreas Schroder
2nd – Magomed Magomedov
3rd – James Johnson

5th – Eric Davies
? – Yakub Tanzirov
? – Feridoon Habibi
? – Dimitri Petrov Bojerikov
Germany
Russia
USA, Phoenix, Arizona
USA

Russia
Iran
Bulgaria

Division C (46-50)

127.75/58kg 1st – Ali Asghar Besharati
2nd – Gerald Silva
3rd – Gawor Jacek
Iran
USA, Mechanicsburg, Pennsylvania
Poland
138.75/63kg 1st – Hossein Touranian
2nd – Frank Halloran
3rd – Anatoly Kara-Sal
8th – Loren Rabnick
? – Len Bornmann
? – Peter Heckman
? – Jaques Laborie
Iran
USA, Flower Mound, Texas
Russia
USA, Fairlawn, Ohio
South Africa
?
France
152/69kg 1st – Ehrhard Pocher
2nd – Russ Cozart
3rd – Donald Moore
5th – Dean Olson
8th – Craig Johnson
dnp – Jim Lucas

dnp – Ali Rezataleghani
dnp – Wernfried Dornfield
dnp – Ehrhard Pocher
dnp – Paul-Andre Jordan
dnp – Wolfgang Stemmler
Germany
USA, Brandon, Florida
USA, Williamsburg, Virginia
USA, Mantua, Ohio
USA, Broomfield, Colorado
USA, Santa Cruz, California

Iran
?
Germany
Switzerland
Germany
167.5/76kg 1st – Petru Marta
2nd – Bernd Radestock
3rd – Mohsen Koshalfar
7th – Sarkis Dermenjian
Moldova
Germany
Iran
USA
187.25/85kg 1st – Rahim Aboiei
2nd – Herbert Saum
3rd – Tilt Tartlan
8th – Steve Contarino
dnp – Gerhard Brown
Iran
Germany
Estonia
Palmetto, Florida
South Africa
213.75/97kg 1st – Singh Kartar
2nd – Valeriy Sodboev
3rd – Golubers Vladimirs
4th – Tom Hazell
dnp – Slahkov Dimital
dnp – Reg Holder
India
Russia
Latvia
USA, Torrance, California
Bulgaria
South Africa
286/130kg 1st – Roland Gerke
2nd – Masoud Moghrrebi
3rd – Said Ammaev
Germany
Iran
Russia

Division D (51-55)

127.75/58kg 1st – Viktor Chirkov
2nd – Vladimir Kim
3rd – Ahmadi Shirzad
5th – Tommy Reyna

dnp – Mevludi Chkhaizde
dnp – ??
Russia
Russia
USA, Coventry, Connecticut
USA, Oklahoma City, Oklahoma

Georgia
Bulgaria
138.75/63kg 1st – Ito Kazumasa
2nd – Viktor Arnautov
3rd – Khosrow Zamani
Japan
Ukraine
Iran
152/69kg 1st – Anzor Lazishvili
2nd – Cornel Cornea
3rd – Genusarus Kvins
6th – Daniel Lincoln
dnp – Myrzager Ureshbavev
Georgia
Romania
Latvia
USA, Santa Rosa, California
Kazakhastan
167.5/76kg 1st – Magomed Badrudinov
2nd – Emzar Kikabidze
3rd – Suveizda Alberts
7th – James Butcher
dnp – Jesse Saenz

dnp – Vasily
Russia
Georgia
Latvia
USA, Richmond, Virginia
USA, Cashion, Arizona

Russia
187.25/85kg 1st – Michael Busse
2nd – Donald Apodaca
3rd – Shiro Aoyama
dnp – Hanko Jan
dnp – Singh Gulzar
Poland
USA, Huntington Beach, California
Japan
Slovakia
India
213.75/97kg 1st – Alireza Ziba
2nd – Ron Cole
3rd – Artur Sammet
7th – Paul Stull
dnp – ? Schmelzer
Iran
USA, Auburn, Washington
Germany
USA, Lemoyne, Pennsylvania
Germany
286/130kg 1st – Mohammad Fatghi
2nd – Viktor Kozliakov
3rd – Cliff Etzebeth
Iran
Russia
South Africa

Division E (56+)

127.75/58kg 1st – Ali Bagherzadeh
2nd – Masaaki Hatta
3rd – Ebrahim Javadi
Iran
Japan
Iran
138.75/63kg 1st – Katsumura Yasuo
2nd – Watanabe Osamu
3rd – Gennadiy Trunin
Japan
Japan
Kazakhstan
152/69kg 1st – Viktor Tonkich
2nd – Friedrich Machauer
3rd – Charles Hotcaveg
dnp – Marc Ruchet
dnp – ? Djadrailov
Russia
Germany
USA
Switzerland
Russia
167.5/76kg 1st – Abbasi Seyd
2nd – Taimouraz Khodov
3rd – Ivan Kouzmitchev
Iran
Russia
Russia
187.25/85kg 1st – Adolf Seger
2nd – James Tanniehill
3rd – Hashem Ghanbari
9th – Glenn Clark
dnp – Bruce Bird
dnp – Ito Katsuharu
dnp – Bernard Lorback
dnp – Jagdish Kumaz
Germany
USA, Indianapolis, Indiana
Iran
USA, Newfoundland, Canada
Novelty, Ohio
Japan
?
India
213.75/97kg 1st – Shaban Karami
2nd – Avtandil Todria
3rd – Josip Corak
4th – Roger Olesen
5th – Joseph Reasbeck III

dnp – Khadzhi-Umar Arapiev
Iran
Georgia
Croatia
USA, Redwood City, California
USA, Superior, Wisconsin

Russia
286/130kg 1st – Todorov Valko Vasil
2nd  – Abolfazi Anvari
3rd  – Jozsef Kovacs
Bulgaria
Iran
Hungary